10 Kasım 2008 Pazartesi

Cep Telefonu Devriminin Üstünden 25 Yıl Geç(ti)/(miş)

İlk cep telefonu olarak kabul edilen Motorola DynaTAC 8000X

"Motorola’nın, daha sonra cep telefonu olarak tanınacak olan hücresel taşınabilir telsiz telefon için, ABD Federal İletişim Komisyonundan onay alması ve onaylı “ilk” ünite olan DynaTAC 8000X telefonu için tüketicilerden sipariş kabul etmeye başlamasının üzerinden 25 yıl geçti.

Motorola’nın, cep telefonunun evrim öyküsüne yer verdiği çalışmasına göre, 1984 yılında, bir yıl önce sipariş alınmaya başlanan 794 gram ağırlığındaki Motorola DynaTAC telefonun sevkıyatına başlandı.

Firmanın 1989 yılında satışa sunduğu mikrofonlu kapağa sahip kişisel hücresel telefonu “MicroTAC” 350 gram ağırlığındaydı ve perakende fiyatı 2 bin 495 ile 3 bin 495 dolar arasında değişiyordu."

Ntv'de okurken gördüm ve bi iç geçirdim: "Nerdeeen nereye.." Hakikatten daha dün gibi hatırlıyorum, kapaklı bi Motorolamız vardı. İlk telefon kadar olmasada kalasın tekiydi. Telefonu babamdan almak, arkadaşlara hava atmak için ne uğraş verirdim.. "deve, hendek ve atlatma" 3lü kombinasyonuyla büyüdüm..

Hey gidi günler.. Şimdi 8 Mp kameralı telefondu, 80gb kapasiteli telefondu (yuh lan benim harddiskim 80 gb!!), yok her tarafa dönerde, yok parmak izinden tanırda.. Oy oyy!..
Ben ilk telefondan istiyoom!

edit büdüt: Başlık koymadığımı anca farkettim anacım :)

Hiç yorum yok: